„Narodni pokret Otadžbina“ oba režima – u Beogradu i Prištini, opisao je kao nenaklonjene dobrobiti Srba, javlja KoSSev.
„Malo je reći da je prema Srbima na Кosovu i Metohiji stav separatističkih vlasti u Prištini neprijateljski. Na svakom mestu, na svakom koraku režim Aljbina Кurtija trudi se da što više zagorča život Srbima sa namerom da oni napuste južnu srpsku pokrajinu“, navode u svom najnovijem saopštenju.
Za nešto više od godinu dana tvrde da je naporima Prištine likvidirano više od 700 radnih mesta na kojima su većinski radili Srbi.
Više od 50 radnika ne radi od kada su specijalne jedinice zauzele Rajsku Banju, a toliko i od skora kada su zatvorene pumpe. Oko 200 radnika je takođe ostalo bez posla nakon zatvaranja poštanskih štedionica i Narodnog trezora, a tu je prethodno i oko 60-ak radnika po zatvaranju Komercijalne banke.
Preko Agencije za privatizaciju se masovno zatvaraju prodavnice, apoteke, ugostiteljski objekti, gde takođe ljudi ostaju bez posla.
„Koja se odvija prema pravilu da niko od Srba ne može da kupi bilo kakav objekat jer tu vlada princip apsolutne diskriminacije“, navela je Otadžbina u saopštenju između ostalog.
„Primera radi, ugostiteljski objekat poznat pod imenom Dolče vita – do samog mosta na Ibru, poznat iz vremena kada su Srbi branili severni deo grada Кosovske Mitrovice, kupio je Albanac. Isto se desilo i sa kancelarijom i kućom u kojoj je radio pokojni Oliver Ivanović gde je agencija za privatizaciju u Prištini taj objekat opet dodelila Albancu kroz isfabrikovanu tendersku dokumentaciju“.
A sa druge strane na „neobjašnjiv način“ predsednik Srbije „primorava“ 580 srpskih pripadnika kosovske policije da napuste svoja radna mesta navodno zato što nije formirana Zajednica srpskih opština.
Ukazali su na to da je srpska strana, odnosno Vučić na taj način otvorio vrata specijalnim policijskim jedinicama na severu.
Kao „posebno zanimljivo“ primećuju ćutanje Кancelarije za КiM i Srpske liste i nakon što su zatvorene pumpe na severu.
„Razlog za ćutanje krije se u tome da kada je došlo do privatizacije Beopetrola – kojeg je kupio Lukoil i Jugopetrola – kojeg je kupio Gasprom, oni su tada kupili i objekte koje su ove kompanije posedovale u južnoj srpskoj pokrajini. Sva imovina ovih kompanija južno od reke Ibar je već ranije zaposednuta od strane Albanaca. Na severu Кosova i Metohije ove ruske firme prepustile su Srbima sa tog područja da se bave prodajom goriva. Da ga Priština ne bi optužila da Aleksandar Vučić štiti rusku imovinu, Beograd je zaćutao zaboravljajući pritom da je 2016. godine famozni Marko Đurić trijumfalno i egzaltirano otvorio NIS-ovu pumpu u Кosovskoj Mitrovici“.
Nebriga koju Beograd pokazuje ogleda se naročito po pitanju dinara, ukazuju dalje.
Beograd je to olako prihvatio iako je još 2000. godine ondašnja UNMIК-ova administracija donela odluku da je dinar validno platežno sredstvo.
Ostajući bez posla, a takođe i bez podrške Srbije, Srbi polako ali sigurno napuštaju Кosovo i Metohiju – upozorava Otadžbina.
Dobar deo nevolja koje Srbi doživljavaju, Beograd može da spreči, smatraju u Otadžbini. No Beograd to ne čini zbog prvog Briselskog i najnovijeg Evropskog sporazuma, odnosno:
„Aleksandar Vučić se obavezao da neće da se meša u unutrašnje stvari u južnoj srpskoj pokrajini. Na ovaj način, odnosno njen predsednik, postaje saučesnik režimu Aljbina Кurtija u egzodusu i progonu Srba“.