Kosovo usporava napredak u pregovorima, izjavio je Vučić za briselski portal Politiko, uoči radnog ručka koji je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen održala juče sa liderima Zapadnog Balkana.
„Iako ljudi u Briselu vide koja strana blokira napredak, oni to nikada ne bi rekli javno“, rekao je Vučić, tvrdeći da se „EU i Amerikanci slažu sa nama“.
Politiko podseća da je kosovski premijer Aljbin Kurti optužio Vučića za „iracionalnost“, „očajanje“ i vođenje „agresivne kampanje za nove sukobe“.
„Ako je iracionalnost i agresija da budu demokratski izbori… OK, veliko mu hvala“, odgovorio je Vučić.
Vučić je, naime, kako podseća briselski portal, nedavno pozvao na nove opštinske izbore na severu Kosova kako bi se ublažile tenzije koje su se rasplamsale 2023. godine kada je srpska zajednica u velikoj meri bojkotovala glasanje.
Uprkos odsustvu jasnog demokratskog legitimiteta, Kurti je ohrabrio novoizabrane gradonačelnike da preuzmu funkcije i poslao specijalne policijske jedinice da ih zaštite, što je izazvalo krizu koja je rasplamsala strasti na obe strane, navodi Politiko.
„Ne želim da učestvujem u kampanji protiv Kurtija“
Vučić i Kurti bili su juče u Briselu, na radnom ručku o Planu rasta EU i integraciji regiona, koji je organizovala predsednica Evropske komisije. Dvojica lidera, međutim, nisu međusobno razgovarala.
„Nemamo nikakav odnos“, rekao je Vučić za Politiko uoči puta u Brisel, odbacujući pritom optužbe Prištine da želi da izazove sukobe na Kosovu.
„Ne želim da učestvujem u kampanji protiv Kurtija ili ad hominem kampanji protiv bilo koga“, rekao je Vučić i dodao da je kosovsko rukovodstvo izgleda opsednuto njime.
„Ako čitate šta svakodnevno pričaju, uvek je to: Vučić, Vučić, Vučić“, nastavio je on.
Dok lokalni Srbi poslednje poteze Prištine vide kao nameri da budu „etnički očišćeni“ sa severa Kosova, gde čine većinu, Kurti insistira da samo sprovodi ustav koji mu daje vlast nad celokupnom teritorijom Kosova.
Srbija, s druge strane, insistira da Kosovo poštuje postojeće sporazume, uključujući obavezu iz Briselskog sporazuma iz aprila 2013. da se uspostavi Zajednica srpskih opština, političko telo koje predstavlja srpsku manjinu na Kosovu.