„U ovoj ključnoj fazi za svoj put ka evropskim i evroatlantskim integracijama, Kosovo mora da zamrzne, opozove, kako kažete, bez roka bilateralni dijalog sa Srbijom i da teži normalizaciji odnosa sa severnim susedom kroz bilateralni dijalog sa EU, preseče pupčanu vrpcu nacionalističkog reciprociteta sa Srbijom i poveže pupčane vrpce evropskog reciprociteta sa EU“, naglasio je Rama.
Rama je govorio o putu Kosova i Albanije ka EU integracijama na zajedničkoj sednici parlamenata Kosova i Albanije.
„Pre 20 godina predsednik Ibrahim Rugova je rekao nešto o nama što važi i danas, podsećajući nas, citiram, da su ‘zajednički ciljevi Kosova i Albanije integracija u EU, NATO i trajno prijateljstvo sa SAD’. Mi sa punim uverenjem kažemo da su danas Albanci generalno na putu napretka, oni su najdinamičniji narod u ovom delu Evrope i sveta i imaju šansu da uđu u evropsku porodicu“, naglasio je Rama.
Prema Raminim rečima, bilo bi bolje da Kosovo i Albanija idu rame uz rame.
„Dok Albanija sada brzo ide na svom putu ka Evropi, zamislite koliko bi svi Albanci bili ponosni, koju bismo veću vrednost dali imenu Albanaca i snazi albanstva gde god Albanci živeli, da smo na ovom putu mi rame uz rame sa Kosovom“, kazao je Rama.
Mere EU protiv Kosova nazvao je apsurdnim.
„Moja žarka želja je da ne budemo jedni za pregovaračkim stolom za članstvo u EU, a da je drugi na listi sankcija EU, što je inače apsurdni apsurd… Zajedno sa predsednicom (Vjosom Osmani) na Samitu sa EU – pre dva dana smo insistirali da se te mere uklone”, kazao je albanski premijer.
On je rekao da bi krivica za degradaciju kosovsko-srpskog dijaloga trebalo da padne na Srbiju.
„Mi ćemo ruku pod ruku, miroljubivi i čuvajući mir, uveriti i najveće skeptike u EU u apsurdnost njihove rezerve u priznavanje Kosova kao suverene države i u njihovim očima teret krivice za degradaciju normalizacije dijaloga treba da padne samo na Srbiju, ali nikada ne smemo dozvoliti da makar jedan gram padne na Kosovo“, rekao je.
Izrazio je nadu i očekivanje da Kosovo što pre priznaju sve one evropske zemlje koje ne žele da prihvate „nepovratnu i nepromenljivu realnost njegove nezavisnosti, uključujući i samu Srbiju, koju je Kosovo ratom pre 20 godina pobedilo“.
Kosovski premijer Aljbin Kurti je rekao da Kosovo i Albanija imaju obavezu ne samo prema građanima obe zemlje, već i prema Albancima u Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, a posebno onima u Srbiji.
„Albanci pod Srbijom su najdiskriminisanija etnička zajednica u Evropi, stoga zaslužuju veću pažnju u koordinaciji regionalnih politika Albanije i Kosova. Albanci nisu krivi što su autohtoni“, rekao je on.
Dodao je da je Vlada Kosova u budžetu za narednu godinu izdvojila četiri miliona evra za Preševsku dolinu i izrazio nadu da će taj primer pratiti i Albanija.
Kurti je izdvojio četiri kategorije kojima bi, prema njegovim rečima, vlade trebalo da posvete više pažnje.
„I na Kosovu i u Albaniji, smatram da posebnu pažnju treba da obratimo na četiri kategorije: aktiviranje i prava žena, omladine, dijaspore i razvoj našeg sela i planina“, rekao je Kurti.