“Tenzije na severu Kosova nastavljene su nakon događaja u Banjskoj, što je najveća eskalacija u poslednjih nekoliko godina”, navodi se u nacrtu izveštaja Evropske komisije o Kosovu, prenosi RSE.
Evropska komisija će 30. oktobra objaviti paket proširenja, zajedno sa izveštajima za svaku zemlju koja cilja članstvo u Evropskoj uniji.
Radi se o najvažnijem dokumentu u kojem evropske institucije analiziraju u kojoj meri su zemlje napredovale u ključnim reformama koje su neophodne za napredak na evropskom putu.
Putem ovog dokumenta, Komisija traži od Kosova da započne proces koji vodi ka uspostavljanju Zajednice srpskih opština, na osnovu evropskog predloga koji je predstavljen stranama 21. oktobra 2023.
“Sporazum je važeći i pravno obavezujući za strane i sve formalnosti, uključujući i njegovo usvajanje ili ‘formalizaciju’, ne bi trebalo da stoje na putu napretka u njegovoj primeni”, naglašava se u izveštaju o napretku za Kosovu koji će Komisija objaviti tokom dana, piše RSE.
Takođe se stranama poručuje da imaju obavezu da u potpunosti primene sve prethodne sporazume o dijalogu.
“Konstruktivnost strana će se ocenjivati isključivo na osnovu njihovog učinka u implementaciji. Normalizacija odnosa ostaje suštinski uslov na evropskom putu obe strane i obe rizikuju da izgube važne prilike u nedostatku napretka”, poručuje se putem ovog dokumenta.
U dokumentu se potvrđuje da su kaznene mere protiv Kosova koje je EU uvela 2023. ostale na snazi. Priznaje se, doduše, da je evropski šef diplomatije Đuzep Borelj preporučio ukidanje tih mera.
U izveštaju se navodi i to da se Kosovo obavezalo da će u potpunosti primeniti sve svoje obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu normalizacije i Aneksa za njegovu implementaciju postignutog 2023. i svih prethodnih sporazuma.
Evropska komisija u godišnjem izveštaju za Kosovo smatra da Kosovo treba da intenzivira svoje napore da ojača vladavinu prava i javnu administraciju i da zaštiti slobodu izražavanja.
Zabeležen je u izveštaju napredak u borbi protiv organizovanog kriminala, a ocenjuje se da je poslovno okruženje poboljšano.
Od vlade Kosova se očekuje da radi na stvaranju međustranačke političke podrške kako bi se efikasnije nastavile reforme u vezi sa EU.
Potvrđuje se da su kosovske vlasti ostale posvećene svom evropskom putu.
Osvrćući se na prijavu za dobijanje kandidatskog statusa, koje je Kosovo podnelo u decembru 2022. godine, Evropska komisija izražava spremnost da pripremi mišljenje o zahtevu Kosova za članstvo “čim ga Savet EU zatraži”.